Rzeżączka - Rzeżączka - objawy choroby.

MEDserwis.pl > Rzeżączka >Rzeżączka - objawy choroby.

Rzeżączka - objawy choroby.

Rzeżączka określana jest również jako tryper. Jest weneryczną chorobą zakaźną, przenoszoną drogą płciową, wywoływaną przez dwoinkę rzeżączki. Źródłem zakażenia jest chory człowiek (np. kontakty seksualne) lub zakażone przedmioty codziennej higieny, których używał. Do zakażenia może także dojść u noworodków w trakcie porodu od chorej matki. Prowadzi to do gonokokowego zapalenia spojówek i może być przyczyną trwałego uszkodzenia wzroku. Główną przyczyną zakażenia są kontakty płciowe z osobami chorymi na rzeżączkę (choroba dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn) oraz używanie wspólnych np. ręczników, pościeli. Może ona zaatakować cewkę moczową, genitalia, odbyt, oczy, jamę ustną i gardło, prowadząc do zapalenia narządów miednicy mniejszej, ciąży pozamacicznej, problemów z menstruacją, infekcji oczu, zapaleń i infekcji. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. 8 na 10 kobiet nie miewa żadnych objawów, przynajmniej tych początkowych. Choroba jest niebezpieczna także dla mężczyzn, u których powodować może prostatę, bezpłodność, zapalenie jąder, rany cewki moczowej. Jej zdiagnozowanie jest możliwe tylko dzięki badaniu bakteriologicznemu wydzieliny chorobowej. Bakterie chorobotwórcze (dwoinki) rozwijają się u mężczyzny na błonie śluzowej cewki moczowej, a u kobiety na śluzówce cewki moczowej lub szyjki macicy. Jest bardzo rozpowszechnioną chorobą. Okres wylęgania : u mężczyzn 3 do 5 dni, u kobiet 7-14.
Objawy są one odmienne dla płci:
U kobiet:

- ropne upławy (występujące w kilka dni po zakażeniu) – często są wiązane z innymi przyczynami. Dlatego u kobiet trudno stwierdzić chorobę w początkowym stadium
-ból (pieczenie) przy oddawaniu moczu.
-może zanikać miesiączka lub pojawić się zaburzenie cyklu miesiączkowego
- w jajowodach mogą utworzyć się zrosty (co prowadzi do niepłodności).
- obrzęk i bolesność wargi sromowej
Nie leczenie prowadzi do powikłań, najczęściej zapalenia jajowodów i jajników (przydatków), którego następstwem może być ciąża pozamaciczna, a często niepłodność; zdarza się też zakażenie uogólnione i zapalenie stawów.

U mężczyzn:

- pieczenie i obfite wycieki śluzowe lub ropne z cewki moczowej
- ból i pieczenie przy oddawaniu moczu oraz przy wzwodzie
Nie leczona rzeżączka prowadzić może do powikłań np. zapalenia najądrzy powodującego czasami niepłodność, zapalenia prostaty, zapalenia stawów, a nawet zapalenia opon mózgowych.

Nieleczona rzeżączka zarówno u kobiet jak i u mężczyzn może doprowadzić do powikłań tj. zapalenia pęcherza moczowego, stawów, mięśnia sercowego i narządów układu rozrodczego. Może pojawić się uszkodzenie oka przez zakażenie jego błon, uogólnione zakażenie krwi (sepsa), zapalenie pęcherza i cewki moczowej. W najgorszym wypadku dochodzi do niepłodności. Gdy zakażenie przedostanie się do krwi, rozprzestrzenia się na inne narządy i uszkadza zastawki serca oraz wywołuje zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenie stawów. Dlatego zauważając u siebie objawy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu podjęcia jak najszybszego leczenie choroby aby uniknąć powikłań.

Zobacz więcej >>

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl